بازنشستگی اجباری در مشاغل فناوری اطلاعات

بسیار شنیده‌ایم و دیده‌ایم شغلهای سنتی در حال حذف بی‌رحمانه هستند و مشاغل مدرن با تکیه بر فناوری اطلاعات در حال رشد و جایگزینی آنها. زنگ خطری را به درستی به صدا در آوردیم برای شاغلان سنتی. حتما مثالهای بسیاری را هم سراغ دارید.

بسیاری از ما متخصصان علوم فناوری اطلاعات هم با مطالعات و بروزرسانی‌های دانش مربوط تخصص خودمان غره هستیم به اینکه در لبه‌ی تکنولوژی حرکت می‌کنیم و اوضاع خوبی داریم. با خیال راحت به امید آینده‌ای روشن در حال آموختن انواع علوم تخصصی از حوزه شبکه گرفته تا برنامه‌نویسی، سرویس‌های مختلف، مجازی‌سازی، امنیت و … هستیم. بعضی‌ها به استخدام شرکتهایی درمی‌آییم که زیرساختهایشان را خودشان راه‌اندازی و پشتیبانی می‌کنند و بعضی‌ها به صورت فریلنسر، پروژه بعد از پروژه قرارداد می‌بندیم و از این شرکت به آن شرکت نقل مکان می‌کنیم.

اما بعضا غافل هستیم از سرعت وحشتناک رشد تکنولوژی. حتی اگر بتوانیم سرعت حرکتمان را با سرعت پیشرفت در حوزه تخصصی خودمان هماهنگ کنیم با رشد افسارگسیخته‌ای در حوزه‌های ابری مواجه هستیم که حواسمان به آن نیست. چرا؟ چون در ایران هنوز زیرساخت ارائه سرویسهای ابری آنچنان توسعه نیافته و از طرف دیگر به دلایل مختلف (ازجمله تحریم‌ها، هزینه‌های دلاری خرید خدمات یا اجاره تجهیزات مبتنی بر ابر؛ توجه به بومی‌سازی (از نوع خودکفایی داخل سازمانی و نه ملی) و عدم اعتماد به سرویسهای بین‌المللی (به درستی) در بسیاری از سازمانهای دولتی)، استفاده از سرویسهای ابری توسعه نیافته و به چشم نمی‌آید.

لذا اتوماتیک شدن تمامی تنظیمات مربوط به تجهیزات شبکه به بهترین نحو ممکن به راحتی drag&drop، اجاره و انجام تنظیمات هر تجهیز شبکه‌ای که فکرش را بکنید و استفاده در بستر شبکه خودمان در سریعترین زمان ممکن، راه‌اندازی سرویس ایمیل اکسچنج یا شیرپوینت مایکروسافت با تمامی تنظیمات امنیتی لازم مبتنی بر ابر مانند آب خوردن و بسیار بسیار سرویسهای دیگر که با عنوان IaaS و PaaS شناخته می‌شوند را نمی‌بینیم. دور نیست زمانی که حتی در حوزه فناوری اطلاعات نیز متخصصان یا مجبور به جذب در شرکتهای مادر فروشنده سرویس و زیرساخت شوند و یا مجبور به بازنشستگی. شاید بدبینانه به نظر بیاید ولی به هر حال اگر دقت نظر لازم را نداشته باشیم ممکن است روزی ما هم مانند رانندگان آژانس‌ها شروع کنیم به اعتراض به شرکتهای بزرگی که ما را از کار بیکار کرده‌اند.

در مجموع نگاه استراتژیک و مشاهده روند تغییر مشاغل فقط مختص مشاغل سنتی نیست؛ همه‌ی ما باید آن را مد نظر داشته باشیم.

IaaS: Infrastructure as a Service *

PaaS: Platform as a Service *

یک دیدگاه برای “بازنشستگی اجباری در مشاغل فناوری اطلاعات

  1. با تشکر از دوست اندیشمند و فرزانه و دور اندیشم سید مهدی حسینی، من هم مثل شما نگران مطلب بازنشستگی پیش ازموعد در رشته های مربوط به فن آوری اطلاعات هستم اما باور دارم با فراگیر شدن سرویس های ابری تعداد سرویس های قابل ارایه و استفاده کنندگان از آن ها هم بسیار بیشتر ازقبل خواهد شد که در آن هنگام جهان به تعداد بیشتری توسعه دهنده ی سرویس های جدید و مشاورین و اپراتورهای شبکه به منظور انتخاب و مدیریت هر چه بهتر این خدمات نیاز خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.